Блог команди Nravo Kids

ПЕРЕКЛАДИ: Дитинство в цифрову епоху: початок екскурсії

21.07.2016

Цей курс на ресурсі https://www.futurelearn важливий для розробників дитячих мобільних ігор і не менш корисний для батьків. Ми маємо розуміти, як сучасні технології впливають на дітей і який продукт є цінним для них. А батьки мають зорієнтуватися, що і як вибирати з величезного потоку дитячих програм та додатків. А ще тут багато про дітей цифрової епохи.

Хто має бажання, радимо переглянути курс — матеріали англійською мовою у вільному доступі. А ми зробимо кілька матеріалів у нашій рубриці #NravoKidsПереклади.

переклади

Про що ж йдеться?

Як говорять самі розробники курсу (в основному, це науковці, які самі мають малих дітей) головне питання в тому: як впливають цифрові технології на набуття малюками таких важливих навиків, як розвиток мовлення, пізнання (думати, аргументувати, вирішувати завдання), рухова координація (повзати, ходити) та соціальні навички (самоідентифікація, бути товариським та відкритим). Чи сучасні технології заважають фізичному, соціальному та пізнавальному розвитку дітей, чи навпаки забезпечують чудові можливості для набуття нових здібностей?

Всі ми знаємо, що будь-що має позитивні та негативні боки, але завжди виграє той, хто володіє інформацією. Тому перший крок — це поінформованість. І як у курсі “Дитинство в цифрову епоху” ми не робимо висновків, не пропонуємо єдино правильних рішень чи моделей. Лишень подаємо короткі витяжки з основною інформацією, тематикою чи статистикою, яка є у сучасних нових дослідженнях. А висновки запрошуємо зробити вас самих. Також можна ділитися думками у коментарях, запитувати, дискутувати, аргументувати своє бачення. У виграші будуть всі учасники.

Визначення понять “дитинство” та “технології” —  їх точки перетину

Основні напрямки, які створюють і посилюють дискусії та суперечки між батьками та дітьми: “чому технології такі привабливі” та “як технології формують проблеми у дітей, з чим завжди стикаються батьки?”

Що можна вважати “дитинством”? Більшості батьків та експертів важко з цим визначитися однозначно. Дослідження цього курсу сфокусоване на діапазоні дітей від 3 до 14 років.

Наступне з чим визначаються, це поняття “технологій” та “цифрового світу”. Найпростіше технології означити з точки зору апаратних пристроїв (як комп’ютери, планшети і телефони) та виходів (як DVD-диски, веб-сайти, ігри та програми). Це продукти переглянуті, прочитані, створені та переграні на згаданих пристроях.

Дослідники фокусуються на тому, як діти використовують ці технології? І за визначенням австралійського дослідника Сью Беннета, технології не належать до суто фізичного обладнання, вони включають різні функціональні можливості, такі як комунікація (написання текстів, обмін миттєвими повідомленнями), поширення (блоги), пошук (Google), репортаж (використання камери) та спілкування (сайти соціальних мереж).

Від 0 до 8

Таку назву (Zero to Eight) має нещодавно відкритий дитячий інтернет-проект ЄС. Як показують дослідження, за останні 5 років збільшилася кількість користувачів інтернету, яким менше 9 років. Особливо помітне зростання групи наймолодших — дітей дошкільного віку, які користуються смартфонами та планшетами з виходом в мережі інтернет.

Така тенденція використання інтернет-підключених пристроїв для дуже маленьких дітей (раннього та дошкільного віку) викликала у дослідників застереження. Зокрема, головний автор проекту професор Соня Лівінгстон поділилася висновками, що таким малим дітям, з відсутніми технічними, критичними та соціальними навичками, є набагато більше ризиків від користування інтернет-мережею.

У батьків важливе завдання: навчитися, як краще керувати ризиками поряд з перевагами? І це питання буде все більш актуальним із зростанням віку дитини.

Що роблять кількарічні діти в інтернеті?

Тільки деякі країни почали відстежувати, що дуже маленькі діти роблять в інтернеті. Діти цієї вікової групи ставляться до інтернету, як джерела розваг. До 4-річного віку діти найчастіше витрачають свій час на перегляд відео-кліпів. Наприклад,  у Великобританії, YouTube посідає друге місце з улюблених місць для дітей у віці до 5 років. Також з 3-4 років діти проявляють цікавість до онлайн-ігор. А з шкільного віку розширюється використання інтернету для пошуку інформації, виконання домашніх завдань і спілкування.

Віртуальні світи

Дитячі віртуальні світи моделюють інтернет-середовища, в яких діти грають і взаємодіють один з одним, використовуючи аватари. Кількість дітей, які мають доступ до віртуальних світів, зростає особливо у віці від 3 до 11 років. Програми для забезпечення безпеки компаній AVG (антивірус) дослідили проект, проведений у 2011 році з дітьми від 6 до 9 років. В різних країнах світу від 37 % дітей до 64 %, використовуючи функції соціальних мереж, перебували на сайтах Club Penguin, Minecraft, MoshieMonsters and Webkinz.

Збір даних у цій сфері інколи важко інтерпретувати, бо немає загальноприйнятого визначення, чим є віртуальний світ — і мало відмінностей між “гранням онлайн-ігор” та “відвідинами віртуального світу”.

Віртуальний світ зливає до купи функціональність соціальних мереж з грою, які потребують окремого дослідження щодо переваг і ризиків виходу в Інтернет для взаємодії з іншими.

Неповнолітні в соціальних мережах

Дослідження щодо малолітніх користувачів соцмереж важко проводити через заниження звітності. Центри безпечного інтернету Великобританії в нещодавньому опитуванні отримали дані, що 30% 7-11 річних дітей мають свої аккаунти у Фейсбуці (мінімальний вік, що визначається для членства — 13 років). Загалом, дослідження показали, що від 6 до 22% дітей віком 6-9 років у різних країнах Європи мають свої аккаунти в Фейсбуці.

переклади

Дослідження, проведене в Німеччині, показало, що 44% дітей у віці до 13 років використовують соціальні веб-проекти, орієнтовані на підлітків та дорослих. І простежуючи ці дані протягом кількох років, дослідники побачили, що кількість малолітніх користувачів дорослого інтернет-контенту постійно зростає.

З цього випливає гостра необхідність дослідити здатність дітей молодшого віку, щоб обговорити ці сайти в безпечній та економічній манері, а також із зазначенням цінності у вивченні ставлення батьків до цієї тенденції.

На сьогодні все. Не перемикайтесь :) Наступного тижня у нашій рубриці продовження.