Коли мобільними та інтерактивними засобами користуються маленькі діти: добре, погане й невідоме

Пропонуємо переклад статті від Американської академії педіатрії. В цій публікації є огляд англомовної літератури, обговорення майбутніх напрямків досліджень і основні рекомендації для сімей. Отож, що сьогодні відомо (доброго/поганого) про використання мобільних пристроїв малими дітьми?
Використання маленькими дітьми інтерактивних медіа, таких як смартфони та планшети, стрімко зростає. Проте, дослідження про вплив цього портативного і миттєво доступного джерела екранного часу на навчання, поведінку і динаміку сім’ї значно відстає від темпів освоєння.
Основні педіатричні рекомендації, особливо щодо використання мобільного пристрою маленькими дітьми, ще не були сформульовані, крім таких пропозицій, як обмежити кількість навчального інтерактивного використання медіа для дітей віком менше 2-х років.
Необхідне нове скерування, тому що мобільні медіа відрізняються від телебачення в багатьох аспектах (відео, ігри, освітні програми), інтерактивні можливості, а також всюдисущість у житті дітей.
Рекомендації для користування малюків і дітей дошкільного віку особливо важливі, тому що ефекти екранного часу потенційно більш вираженим в цій групі. Метою даної публікації є огляд існуючої літератури, обговорення майбутніх напрямків досліджень, і запропонувати основні рекомендації для сімей.

блог Nravo Kids

Використання дошкільнятами інтерактивних медіа: докази й теорії

Навчальна цінність
Хоча добре зроблені телевізійні програми такі як Sesame Street або Blue’s Clues можуть сприяти раннім науковим навичкам в дітей дошкільного віку, тим, кому менш як 30 місяців, не можуть дізнатися з телебачення та відео те, що і як вони отримують у реальних взаємодіях. З іншого боку, інтерактивні медіа видають умовні реакції на дитячі дії, і, таким чином, можуть сприяти кращому запам’ятовуванню вивченого матеріалу.
Наприклад, соціально спрямовані засоби масової інформації (тобто, з відповідним змістом, термінами та інтенсивністю), такі як відеододатки для телефонів настільки ж ефективні у викладанні мови, як в реальному житті для тих, кому понад 24 місяці. Але в опублікованому дослідженні йдеться: те, що можуть дізнатися з інтерактивних екранів немовлята і діти ясельного віку — убоге для їх сприйняття.
Перспективні дослідження показують, що інтерактивні засоби, такі як додатки з вивчення читання та електронні книги можуть привести до збільшення навичок початкової грамотності, забезпечуючи практику з буквами, вимовою і розпізнаванням слів.
Електронні книги можуть бути корисні для удосконалення розвитку словникового запасу та розуміння прочитаного і може бути цікавішим для дітей молодшого віку через ряд цифрових властивостей (наприклад, усне оповідання, синхронне підсвічування тексту і вбудовані звукові ефекти, анімація та ігри). Проте, такі зовнішні удосконалення електронних книг, як було досліджено, відвертають увагу дітей від історії та заважають розумінню.
Іншими словами, візуальний дизайн, звукові ефекти та інтерфейс сенсорного екрана інтерактивних медіа може або залучити маленьких дітей або відвернути їх від змісту освіти. Баланс між цими 2-ма шляхами необхідний для полегшення процесу навчання.
Відволікання від стресу
Здатність мобільних засобів масової інформації ефективно відволікати і розважати маленьких дітей є також потенційними вигодами від їх використання. Дійсно, смартфони та планшети все частіше використовуються, щоб допомогти відвернути дітей під час анестезії або медичних / хірургічних процедур.
(А) проте, використання мобільних засобів з метою зайняти дітей молодшого віку під час щоденних процедур, таких як якесь завдання, їзда в автомобілі, харчування поза домом стає загальним поведінковим інструментом регулювання: що промисловість називає “підкинути іграшку.”

блог Nravo Kids

Оскільки діти повинні виробити внутрішні механізми саморегуляції, необхідно визначити, чи є використання мобільного пристрою корисним, чи, навіть в короткостроковій перспективі, може мати згубні наслідки для пізніших соціально-емоційних результатів при використанні в якості основного способу, яким навчають дітей заспокоюватися.Одним з механізмів, за допомогою якого інтенсивний вплив телебачення негативно впливає на розвиток дитини, є витісненням мови-взаємодії та гри разом з вихователями.Миттєвий доступ і портативність мобільних пристроїв роблять їх потенційно більш привабливими і витісняється взаємодія людей та інші збагачувальні активності.Тому що тисячі додатків продаються як “освітній” (без доказів на цю заяву), батьки можуть відчувати себе комфортно з цим відносно збільшення проведення часу за екраном.Хоча інтерактивні медіа добре підходять, щоб навчити конкретних знань (так звані навички та вправи), інші важливі навички, такі як саморегуляція, співпереживання, соціальні навички, і розв'язання проблем, в першу чергу можливо дізнатися через дитяче дослідження природного середовища, взаємодію з однолітками й вихователями, гратися вільно і в творчий спосіб.Крім того, інтерактивне використання засобів масової інформації маленькими дітьми може витісняти рухливу діяльність (наприклад, рухливість, скелелазіння, будування/складання), які підтримують розвиток зорових і рухових навичок, важливих для подальшого успіху в математиці, навчанні.Коли батьки користуються інтерактивними медіа, також є вірогідність відвернення від взаємодії: батьки-діти. Використання засобів масової інформації у батьків зазвичай включає роботу, завдання соціального або іншого характеру, що потребує обробки значимої кількості інформації, тоді важче збалансувати увагу між пристроями й увагою за поведінкою дитини.З іншого боку, відеомобільні додатки можуть підвищити міжособистісні зв’язки, дозволяючи дітям підтримувати взаємодію очі-в-очі з віддаленими родичами або під час військового розгортання.
Контекст та батьківське зобов’язанняЯк традиційно повелося в медіа, дитина не використовує пристрої ізольовано, як у вакуумі. Багато факторів, в тому числі стиль виховання, соціально-економічний статус, і дитячий темперамент, змінюють позитивні й негативні ефекти медіа на поведінку й розвиток дітей.

блог Nravo Kids

Найбільш важливими в процесі використання засобів масової інформації є взаємодія батько-дитина (або вчитель-дитина) : тобто те, як ми використовуємо технологію, а не просто використання якостей цієї технології як такої.
Мобільні та інтерактивні засоби масової інформації мають великий потенціал для сприяння навчанню шляхом спільної взаємодії між вихователями та дітьми, демонструючи ідеї для взаємної діяльності батьків з дітьми, або шляхом моделювання стратегії навчання (наприклад, читання в діалозі, звукові або навички утворення звуків), з якими батьки з низьким рівнем грамотності можуть бути не знайомі.

Потреби в проведенні досліджень
Існуючі дослідження не дають вичерпних відповідей на такі запитання:
В якому віці і який контент маленькі діти можуть починати вивчати з інтерактивних медіа в порівнянні з досвідом в реальному світі?
Які удосконалення планшетів сприяють найбільше навчанню на різних стадіях розвитку?
Чи діти з сімей з низьким рівнем грамотності мають вигоду з додатків, які проходять з вихователями, в досвіді навчання?
Чи діти з проблемами саморегуляції, чиї батьки можуть використовувати мобільні засоби для їх заспокоєння, мають кращі або гірші результати в підсумку?

Попереднє скерування батькам
Хоча ще багато чого потрібно дослідити, лікарі можуть порушувати питання про інтерактивне/мобільне використання медіа з батьками маленьких дітей; насправді, батьківський або дитячий планшет використовують в офісі зазвичай для презентації можливостей навчальних моментів.
Як і з телебаченням, тут вирішальне значення має те, щоб запитати в батьків, як вони визначають: які технології та зміст є кращими для їх дітей і як вони контролюють та встановлюють правила користування?

блог Nravo Kids

Насильство на мобільних засобах слід блокувати/уникати, і якщо на таке натрапили, потрібно допомогти дитині зрозуміти це і навчити її обминати це.Провайдери можуть порекомендувати використання ресурсів, що відповідають віку, освітньому контенту, такі як PBS Kids (www.pbskids.org), Sesame Workshop (www.sesameworkshop.org), or Common Sense Media (www.commonsensemedia.org) для вибору різних медіа. Заохочуємо батьків спробувати пограти додаток з дитиною, а потім запитати в неї, що вона засвоїла?Особливо необхідно підкреслити переваги спільного використання інтерактивних медіа батьків з дітьми для підвищення його виховного значення.

блог Nravo Kids

Крім того, запитання про використання мобільних/інтерактивних медіа забезпечує вікно на те, як батьки допомагають своїм дітям навчитися заспокоюватися і можливість обговорити, як засоби масової інформації можуть підтримати або витіснити важливі батьківсько-дитячі взаємодії та ігри.
Є такі цифрові ресурси, котрі надаються дитячими організаціями раннього дитинства, ресурси для раннього навчання (www.resourcesforearlylearning.org) або від 0 до трьох (www.zerotothree.org) можуть підкинути батькам ідеї для проведення інших розвиваючих заходів зі своєю дитиною, а також забезпечити альтернативні стратегії навчання саморегуляції в дитини, коли вона засмучена або їй нудно.
Телебачення чітко показало, як позитивний, так і негативний вплив на дітей. Мобільні пристрої, через портативність й інтерактивні компоненти, вводять медіа у всі аспекти дитячого досвіду і заслуговують на серйозну увагу та дослідження.
З тим, що відомо сьогодні, дитячі провайдери можуть запропонувати рекомендації зі збереження якості, поєднанням з сімейними взаємодіями, будь-то через “час відключення” або запровадження годинки сім’ї, так і завдяки встановленню здорових звичок введення медіа з раннього дитинства.