Блог команди Nravo Kids

ПЕРЕКЛАДИ: Сила побутових звичок і традицій

24.03.2016

Пропонуємо статтю з розділу Батьківство / Підказки та поради експертів сайту www.pbs.org. Тут йдеться про те, що звичайні побутові та звичні справи, графік й звички, рутина дають дітям можливість вчитися спілкуванню, самоконтролю, соціальним навичкам і вмінню отримувати задоволення від своїх досягнень.

Життя більшості з нас містить ряд моделей, які ми здійснюємо майже щодня, такі як зупинка на одному й тому ж місці на каву по дорозі на роботу. І для немовлят, малих дітей також притаманно жити за певним графіком, визначеним розпорядком.

У той час, як ми граємо певну роль у створенні усталеного порядку в житті дітей, ми не можемо в повній мірі усвідомити, яку роль це  відіграє для розвитку кількарічних дітей.

переклади

Завдяки розпорядку немовлята і діти молодшого віку вчаться самоконтролю.

Заходи, які відбуваються приблизно в той же час і схожим чином кожного дня, забезпечують малим дітям комфорт і відчуття безпеки. Чи це час, щоб грати чи перекусити, подрімати або присвятити час коханій людині, знання того, що буде далі, дає немовлятам і малим діткам відчуття безпеки та емоційної стабільності. Це допомагає їм навчитися довіряти, що дорослі потурбуються про них, забезпечать те, що їм потрібно. Коли діти відчувають довіру та безпеку, вони легко концентруються на своїй “роботі”, котра полягає в тому, щоб гратися, досліджувати і вчитися.

переклади

Усталений розпорядок зближує вас з дітьми та зменшує потужність боротьби.

Стабільні процедури дозволяють діткам передбачити, що буде далі. Це дає малюкам впевненість, а також почуття контролю, наприклад, коли батьки говорять: “Час лягати спати. Хочеш почистити зуби зараз чи після того, як одягнеш піжаму?” Розпорядок також може зменшити кількість різних “ні” і підкорегувати поведінку, щоб більше дати дитині протягом дня, оскільки дитина може краще передбачити, що має відбутися далі: “Я знаю, що ти хочеш крекер. Але зараз триває прибирання. Пам’ятаєш, що після наведення порядку у нас завжди є час, щоб поїсти чогось смачненького?”

переклади

Розпорядок підсилює позитивну поведінку та безпеку.

Визначений графік, як інструкція, буде направляти дії дітей на досягнення певної мети. Усталені правила можуть використовуватися з багатьох причин, але дві з найбільш важливих — це забезпечення здоров’я та безпеки дітей, а також допомога дітям навчитися позитиву та відповідальної поведінки. Наприклад, діти мають мити руки перед прийомом їжі або повинні тримати дорослого за руку при перетині вулиці. Ось ще один приклад:

У другій половині дня, коли мама годує маленьку Кіру, її дворічний син Джордж любить гратися своїми вантажівками. Коли мама завершить годування, буде час для того, щоб разом із Джорджем зустріти на автобусній зупинці тата. Перш ніж син з мамою вийдуть з дому, всі іграшкові автомобілі повинні бути складені у відро. Мама дає Джорджеві сигнал, коли час складати машинки. Задзвонивши у спеціальний дзвоник, вона каже: “Добре, водію, прийшов час завезти вантажівки в гараж.” Одну за одною Джордж котить кожну машинку вгору по блоках-дощечках і опускає у відро. Вони роблять так кожного дня, і Джордж знає, що він знайде свої вантажівки там, де він поскладав їх назад — у відрі. Він також знає, що після того, як він складе свої іграшки, він зустріне свого батька, і це завжди його ощасливлює.

Дотримання порядку підкріплює соціальні навички в дітей.

Коли діти підростають, вони вступають в контакт з великою кількістю людей і починають вивчати закономірності та правила для соціальної взаємодії.

Привітання, прощання, підтримання розмови є прикладами звичайних взаємодій, які вчать соціальних навичок. Такі взаємодії є також можливостями для розвитку мовних навичок.

Час гри та спільні сніданки/обіди/вечері — це дві важливі традиції, які допомагають соціалізуватися як дітям, так і батькам. Через розмову, обмін іграшками, вміння зачекати і допомагати іншим в цьому навчають малюків таких важливих соціальних навичок, які допоможуть їм пізніше в школі.

Традиції допомагають дітям пройти через зміни.

Залежно від темпераменту дитини, переходи між різними видами діяльності можуть бути легкими або більш важкими. Перехід від гри на обід, з обіду на похід в магазин, з магазину — додому, і особливо перехід до сну, може бути досить складним завданням. Традиції (наприклад, звичка вкладання перед сном) можуть допомогти дітям засинати спокійніше. Деякі батьки використовують таймер або “5-хвилинне попередження”, щоб підготувати дітей ясельного віку до зміни активності. Також можна використати книгу, пісню або вибрану гру.

А ще спеціальні ритуали можуть допомогти дитині піти в дитячий садок, змінити домашнє середовище на роботу з вихователями:

Кожного дня Леке та його мама рахують кроки по дорозі до дитячого центру. Вони залишають дитяче пальто і обід в спеціальній шафці. Потім вони йдуть до іграшок, де інші діти граються. Леке вибирає іграшку. Він і його мати обмінюються “повітряними поцілунками” і мама може легко сказати “па-па”, “до зустрічі”.

Розпорядок відкриває можливості для навчання.

Про щоденні процедури часто думають, як про “обслуговування” основної діяльності: час на прийом їжі, виконання доручень, приготування до сну, приймання ванни. Але ці щоденні дії є багатою можливістю для дитячого навчання та розвитку одночасно з вмінням отримувати задоволення.

Графік та розпорядок забезпечують шанс побудувати впевненість в собі, зацікавленість, соціальні навички, самоконтроль, навички спілкування. Поглянемо на закупи продуктів:

Дворічна Мідорі з мамою переходили через супермаркет. Мідорі вказала на яблука і мама сказала: “Подивися на червоні та зелені яблука. Хіба вони не виглядають смачними?” Вона простягнула одне з них, щоб Мідорі відчула на дотик: “Спробуй, яке воно гладеньке.”

Потім вона взяла пластиковий пакет і звернулася до Мідорі: “Допоможеш мені вибрати кілька, щоб принести додому?” Разом вони відрахували п’ять яблук і поклали в сумку. Мідорі щосили намагалася допомогти, але ці яблука було важко тримати! Їй довелося тримати сумку двома руками. “Гарна робота!” — сказала їй мати, “Дякую за допомогу.”

Така проста взаємодія в відділі продукції “відкрила двері” для задіяння мовних навичок, вміння діяти по черзі, висловлюватися, використовуючи свої відчуття і дізнатися про цифри. Вона також забезпечила можливість для Мідорі розвивати впевненість в собі і почуття власної гідності, так як її мати дала їй знати, що думки та інтереси дитини були важливими. Мама Мідорі також показала малій, що вона була здатна робити важливі речі, такі як вибір і розфасовка яблук.

Усталений порядок забезпечує два ключових інгредієнти для навчання: відносини та повторення. Тому насолоджуйтесь цими “звичайними” моментами з вашими дітьми. Якщо для вас це задоволення, для них це ще й навчання!

переклади