Як використовувати інтерактивні ігри та програми для дітей віком 2-4 років

Знайомство з Glowberry Books у нас розпочалося з дитячих книг та інтерактивних програм, які виходять у цьому видавництві. Ми вже писали у рубриці онлайн-гід про додаток “Мама поспішає додому”. А на цьогорічному Книжковому Арсеналі наша Христя безпосередньо познайомилася з дівчатами з Glowberry Books і додалася ще ціла гора позитивних вражень :). Бо це відкриті та компетентні люди, які знають, як створювати добрі та сучасні продукти для діток.
І розмова з Ольгою Черепановою на Радіо Аристократи може бути корисною багатьом батькам, котрі хочуть знати, як правильно використовувати дитячі програми та інтерактивні книги. Зокрема, зараз є можливість послухати передачу Лолліпоп в подкастах (22.03.2015)Також корисні поради від психолога Олени Сокіл про те, як використовувати інтерактивні ігри та програми для дітей віком 2-4 років.Для дитячої психіки, що розвивається, процес гри має значенням першочергової важливості — в спонтанності й в грі дитина виявляє себе, знаходить можливість проявитися, відчути свій розвиток і пізнання світу навколо. Саме гра допомагає впоратися з труднощами, стресами, часом травматичним досвідом. І ще вона дозволяє дитині активно отримувати досвід буття з іншими та буття наодинці з собою, тобто пізнавати світ людей, пізнавати себе і творити. Вже через призму такого досвіду, пізніше вона стане пізнавати світ інтелектуального і логічного, буде влаштовувати свої досягнення.Поза сумнівами, батьківство — найскладніша професія, котрої, до того ж і ніде не вчать. З різних причин, але, частенько, татам і мамам доводиться важко. У такі моменти дуже велика спокуса віддати дитині в руки яскравий диво-планшет, з яким ще й взаємодіяти можна. Гарантовано, що дитина залишить батьків на якийсь час у спокої. Безумовно, і так теж може бути — дитині, як і будь-якому дорослому, необхідно час від часу залишатися наодинці з собою і своїми заняттями.

Illustration

Але в цьому випадку відбувається інше — електронні, комп’ютерні ігри та програми неймовірно спокусливі для дитячого сприйняття — вони створюють багато різних, але дуже інтенсивних переживань і вражень для дитячої психіки, які, у випадку непоясненна дорослими, потім заважають розвитку дитини.Інша особливість — в такому юному віці (2 — 4 роки) дуже великий ризик підміни батьківського образу “електронною машиною”. І заміни живого спонтанного людського спілкування різними варіаціями особливого контакту, коли спілкування залишається можливим лише на відстані або ж за допомогою електронних пристосувань або ж, зовсім, уступатиме побажанню бути на самоті.На жаль, електронна гра не здатна замінити або відтворити живі стосунки з близькою людиною. Але немає сенсу покладати на неї настільки важке завдання.Проте, коли в такій грі разом з дитиною бере участь хтось дорослий — мама, тато, бабуся, дідусь та інші близькі люди — вона стає чудовим, по-справжньому чарівним, за силою свого впливу, інструментом, що поєднує в собі одночасно все для розвитку емоційної та інтелектуальної сфер.Ключовий момент успіху — слова, котрі промовляє дорослий. Описуйте якомога більше простих “очевидностей”: проговорюйте дитині вголос, що робите ви, що робить вона, що відбувається в грі, які емоції та почуття показані в грі (відчувають герої), які (на вашу думку) притаманні дитині. Проговорюйте, пояснюйте, запитуйте, описуйте і знову запитуйте — тобто обговорення відбувається з дитиною і під час гри, і після.

Illustration

Інтенсивність напруги в психіці знижується в міру промовляння дорослим тих почуттів, що охоплюють дитину в захваті гри. Замість цього виникає емоційна близькість і довіра, а у внутрішньо психічній картині сприйняття дитини цей досвід спілкування залишиться першим і домінуючим. Тому перш ніж залишити дитину наодинці з електронним гаджетом, варто кілька разів пограти в цю гру «утрьох»: батько, дитина, гра. Дочекайтеся, коли дитина сама насититься участю дорослого в грі й скаже: “я сама”. Це і є найкращий момент для батьків відійти в сторону, але залишаючись у полі її зору, прийти на допомогу вже за його покликом.Електронні ігри, як і будь-який інший вид діяльності, є частиною сучасного світу і знання про них дозволяє дитині відчувати себе повноправною учасницею соціуму. І все-таки для дворічного малюка електронна іграшка не за віком “велика” і важка для засвоєння, ніж, наприклад, ще через 12 місяців життя.Важливо зберегти твердий баланс живого спілкування з батьками, близькими, однолітками та їхніми «замінниками». Мультфільм, комп’ютерна чи електронна гра, інтерактивні додатки й програми можуть бути лише незначною частиною дня в житті вашого малюка.Джерело інформації