Блог команди Nravo Kids

РЕПОРТАЖ: Листівки у техніці лінорит

5.12.2015

Нагадуємо, що ще два тижні триватиме конкурс різдв’яної листівки для дітей та дорослих у львівському музеї Леопольда Левицькогороботи приймають до 17 грудня! А ми тим часом хочемо показати як побували у цьому чудовому музеї та спробували власноруч виготовити листівки у незвичній техніці “лінорит”. 

konkurs

Лінорит – це один з видів гравюри, або як пояснює Вікіпедіястворення тиражованих зображень шляхом контрастного друку з рельєфних поверхонь або через трафарет“. Трафарет у цьому випадку виготовляється з лінолеуму – звідси і назва “ліно-рит” або “ліно-гравюра”.

Як виявилося, процес створення ліногравюри –  і простий, і складний водночас. З одного боку, наші посиденьки в музеї довели, що навіть діти здатні творити у цій техніці. З іншого, ми переконалися скільки акуратності та вправності необхідно аби виготовити точний трафарет, що дозволить зробити чистенькі та красиві відбитки на зразок тих, що колись робив сам господар музею-помешкання – Леопольд Левицький.

2

Робота починається з ескізу – можна намалювати його власноруч, або видрукувати готове зображення необхідного нам розміру. Використовуючи кальку, це зображення переноситься на шматок лінолеуму – заготовки майбутнього кліше. Далі за допомогою спеціального різачка вирізаються ті частини малюнка, що в готовій гравюрі повинні залишитися білими.

7]

5

Вже на цьому етапі можна обрати з двох варіантів – готувати трафарет для “негативу” чи “позитиву” вашого ескізу. Іншими словами, фон вашої гравюри може бути кольоровим – а всі деталі зображення, відповідно, будуть білими. Або ж навпаки, ви хочете отримати білий фон, а зображення – відбити кольором. Складність виконання цих двох варіантів може дуже сильно відрізнятися, залежно від складності ескізу (чим більшу площу треба вирізати, тим складніше).

1Трафарет для “негативу” – детальки ялинки будуть білими

4
Трафарет для “позитиву” – тут фон буде білим, а товсті контури зображення – кольоровими

Ще одна річ, про яку варто пам’ятати – кінцевий відбиток вашого зображення буде дзверкальним відносно трафарету. Тобто, якщо ви плануєте додати до гравюри написи або цифри, або ж якщо орієнтація зображення для вас суттєва, то необхідно попередньо віддзеркалити ваш ескіз! Найпростіший спосіб це зробити – притулити папір з ескізом до вікна і нанести дзеркальне зображення з іншої сторони аркуша. Або ж віддзеркалити малюнок у графічному редакторі, якщо ви видруковуєте його з комп’ютера.

3Зверніть увагу на віддзеркалений напис “2016”

Коли трафарет готовий, залишається акуратно, якнайтоншим але суцільним шаром нанести на нього фарбу та зробити відбитки. На нашому майстер-класі ми робили це так: спочатку ґумовим валиком ретельно розтирали фарбу по скляній пластині, а потім тим же валиком наносили фарбу на кліше. Фарби в музеї використовують спеціальні – офсетні, такі ж, якими друкуються книжки у друкарнях. Мабуть, у домашніх умовах можна експериментувати й з іншими видами фарб, головне, щоб вони були доволі густими, інакше колір може”затікати” в виїмки трафарету і відбиток не вдасться.

6

8

Далі треба акуратно притиснути кліше до паперової (чи іншої, скажімо тканинної – футболки чи еко-сумки) основи і сильно притиснути його зверху. У музеї ми використовували спеціальний ручний прес, що дозволяє досягнути кращої якості перенесення відбитку. До слова, саме на цьому пресі відбивав усі свої фантастичні роботи і Леопольд Левицький.

10

9

Знімати трафарет треба надзвичайно обережно, аби не розтерти зображення поки фарба ще свіжа.

Вуаля! Якщо все зробити акуратно та правильно, отримаєте чудовий відбиток вашого малюнка! Тепер треба дати йому добре висохнути, і можна використовувати вашу листівку (чи інший виріб) за призначенням!

12

11

Що приємно, за допомогою одного трафарета можна зробити відразу декілька копій зображення (зі звичайного “любительського” кліше на тонкому лінолеумі вийде до 10 якісних відбитків), а значить листівки дістануться усім! ;)

14

15

Рекомендуємо спробувати створити щось у новій цікавій техніці! Або під керівництвом майстра з музею Левицького, або ж удома. Інтернет рясніє фантастичними прикладами ліноритів, наприклад, якщо пошукати за ключовим словом “linocut”.

Бажаємо вам успіху в новому жанрі та задоволення від творчості! ;)

16