УКР
З Файною Мамою Христиною Содоморою говорили години дві. Мама двох хлопчиків та засновниця сервісу дитячих книжкових подарунків «Жукі-Букі» поділилася досвідом запуску власної справи. А ще ми наговорились про цікаві книги та заняття з дітьми — те, що згодиться усім батькам. Христина — книжковий експерт та майстер слова — богослов, редактор християнського журналу “Кана”, дописувач у різних журналах та виданнях.
Про дитячі та дорослі книги на всі смаки та їх читання
Христино, звідки в тебе така шалена любов до книг? Чимало наших зацікавлень формується у дитинстві, а в тебе з чого все почалося?Мені також здається, що любов до книжок закладається в дитинстві, навіть несвідомо. Я це вже починаю спостерігати за своїми дітьми, у яких набагато більше книжок, ніж було в мене (у важкі 90-ті). Тому вірю, що змалечку варто не боятися задавати своєрідний книжковий тон, якщо так можна сказати.У дорослому віці, як я вже собі аналізувала, любов до читання наново запалила одна молода викладачка з літератури на філфаці, коли я здобувала другу освіту. Вона розповідала про Ролана Барта, Умберто Еко, імена яких мені після філософсько-богословського факультету були знайомі. Давала читати цікаві статті на семінари і так захоплено розповідала про романтизм, про реалізм, що я відчувала, як їй це все небайдуже. І цей вогник справді від неї передався мені. І досі, коли пригадую її лекції, в мені щось перевертається всередині. Вона не приходила, щоб сухо відчитати свою лекцію чи щоб змушувати нас читати класиків або модерністів, а справді любила літературу.Згодом, під час декретної відпустки, зокрема останні місяці перед пологами, часу читати було вдосталь. Потім почалися прогулянки з сином у візочку — парками, скверами, де пречудова нагода для читання, поки малий спить.
Поділися досвідом, як формувати в дитини добрий літературний смак?Я часто також над цим замислююся, наприклад, коли в книгарні переглядаю різноманітні книжки: попсові та вишукані, модні чи андеграундові, невідомі й розпіарені, — і обираю те, що мені здається найкращим. Натомість коли разом з дітьми купуємо книжки в книгарні чи на Форумі видавців, то вони іноді можуть собі щось таке потягнути, що я оцінюю як неякісну книжку. Але вони там побачили динозавра чи трамвай, якими захоплюються, хоча малюнки й не надто красиві, і все — будь-яка естетика програє. Але мені все-таки здається, якщо діти мають багато якісних книжок, це підсвідомо формує їхній смак, навіть якщо іноді вони можуть вибирати те, що їм хочеться і воно буде неякісне (неякісне, на мій погляд, знову ж таки). Але сам факт можливості обирати самому — це дуже важливо!