УКР
Наталія Клименко, засновниця проєкту “Мова — ДНК нації”, розповіла про українські книги для батьків, погляд на виховання дітей, свою книжку “Українська легко!”, мультфільм “Лепетуни”, який готують до випуску. Говорили про те, як запроваджувати українську мову в повсякденне життя і яким сферам до цього потрібно підтягуватися і доростати.
Наталю, розкажіть, що змінилося у вашому житті після того, як ви стали мамою?Мені здається, що абсолютно все змінилося, тому що пріоритети після народження дитини стали кардинально іншими.
У ваших книжкових оглядах є книги та про виховання дітей, що з них ви взяли для себе? І чому найулюбленіша “Правила розвитку мозку” Джона Медіни?Те, що я точно зрозуміла, єдиного рецепта для усіх немає. Варто багато читати й вибирати те, що близьке по духу. Тому що у мам різні темпераменти, різні підходи до виховання — складно однією книжкою вгодити всім.Дехто вважає, що читати книжки про виховання взагалі не варто, бо природа візьме своє, мама з дитиною зрозуміють одне одного з першого погляду, і все в них буде прекрасно. Але мами зіштовхуються з такою кількістю питань, різних ситуацій, до яких вони не були готові, що краще знати теорію, щоб на практиці зрозуміти, до чого варто прислухатися, а що їм не підходить.Ще задовго до вагітності я прочитала книгу “Французьке виховання” і думала, що це ідеальна книга. От так і в мене буде. Дитина, яка з трьох місяців спить усю ніч або, як вони пишуть, “робить ночі”. Коли дитина не заважає життю батьків і підлаштовується під них, а не навпаки.Коли завагітніла, зрозуміла, що я не зможу почекати 5 хвилин, поки дитина поплаче, звикне і буде спати сама. Після цього прочитала “Таємну підпору” Петрановської і відчула, що теорія прив’язаності мені ближча. Я вірю, що в перші роки в людину закладається основне. І саме прив’язаність дуже впливає на дитину та її розвиток.Медіна сподобався, тому що він не дає якихось жорстких настанов, а всі свої припущення підкріплює дослідженнями. А ще він руйнує багато міфів. Наприклад, що слухання Моцарта під час вагітності впливає на математичні здібності дитини або що для того, щоб дитина виросла поліглотом, достатньо їй вмикати записи іноземними мовами з раннього віку. Сподобалося і про емпатію. Упевнена, що і в сімейному житті, і з дитиною проговорювання емоцій є дуже важливим.