Колонка Оксанки: Як ми неКОРИСТУЄМОСЯ гаджетами?

Друга стаття про наше ставлення до гаджетів і те, як ми разом з дітьми користуємося чи навпаки остерігаємося технологій. Це швидше екскурс до роздумів з корисними посиланнями, без нав’язування жодних думок. Бо у всьому кожен має сам прийняти найкраще для себе рішення. А от поглянути з різних боків на ситуацію і подумати над цим, поділитись своїми враженнями — це збагатить нас усіх!Я щиро розумію батьків, які не дають малим дітям гаджетів, щоб захистити їх від поганого впливу технологій. Справді, коли їм лише кілька років, — найважливіше закласти дітям добре здоров’я, фізичне та психо-емоційне. Їхній інтелект і так посилено працює, досліджуючи цей світ:)Так само можна зрозуміти обурення і тотальні звинувачення усіх і вся від батьків, у чиїх дітей виявили комп’ютерну залежність. Їм дуже складно і не всі мають змогу працювати з кваліфікованими спеціалістами, щоб розв'язувати цю проблему. Але коли читаю пости зі звинуваченням, просто запитую: а це допоможе? А в чому власне причина? Зазвичай, на це не комфортно відповідати нікому, бо це стосується самих людей та їхніх стосунків, а не предметів чи технологій.Для мене абсолютно не є дивним те, що батьки не мають жодного уявлення, як завантажувати чи купувати мобільні програми зі смартфонів, хоча в Україні орієнтовно 15 млн людей користуються смартфонами, які придбали за останні роки.

Illustration

З власного досвіду спілкування з батьками знаю: люди мовчать про те, що не вміють завантажувати чи купувати програми. Їм соромно. Але зараз просто такий час: тим, хто вже освоївся, — дивно, що люди далекі від таких, здавалося б, простих звичних речей. Просто комусь це не було потрібним раніше. А ось зараз спробуй скажи вголос, засміють! Але насправді це не так. Шукайте потрібну інформацію! Зараз багато безплатних якісних джерел. Наприклад, безплатні онлайн-курси для сучасних батьків – дивитись тут. Або тематичні статті на блозі Nravo Kids – рубрика онлайн-гід.А ще для мене не дивина, що самі малюки у 2-3 роки, а то й раніше, можуть відкрити гру чи відео і бавитись на планшеті. Про покоління сучасних діток гарну статтю написала Христя Слободян “Цифрове дитинство або Чому «аборигени» навчаються по-іншому?”. Сучасні діти інші, ніж ми, для них технології — само собою зрозумілі речі.Абсолютно спокійно на майстерках я можу з маленькими дітьми бавитись ігри на планшеті, спілкуючись з ними, домовляючись про час та умови, спостерігаючи та просто насолоджуючись нашою грою.

Illustration

Гаджети — це не іграшки

Що відбувається, якщо дітям дають доступ до інтернету та гаджетів без жодних правил? І я тут говорю не про контроль, а саме включеність у процес, час на зацікавлення дітей. А діти, не тільки маленькі, не можуть пояснити свою потребу в увазі й заповнюють її тим, що мають — телевізор, планшет, інтернет… Навіть найкращі іграшки без батьківської уваги дітей не гріють. Але все стає зовсім по-іншому, коли є кому розповісти про те, що побачив, знайшов, відкрив чи зробив.

Illustration

Перевірене часом та дослідженнями: жодні програми не зроблять вашу дитину розумнішою самі по собі. Це інструменти, якими треба вміти користуватися. Так само жодні заборони не дають довгострокового і якісного ефекту. Хто з нас хоче робити щось чи не робити під примусом? І який маємо з цього результат?Чому ми боїмося технологій, наділяємо їх негативними властивостями? Бо не знаємо чи не вміємо ними користуватися. Бо самі насправді вже цілодобово разом зі своїми телефонами, комп’ютерами, гаджетами та фітнес-трекерами. Якби вас запитали, чи уявляєте ви своє життя чи роботу без гаджетів? Що б ви відповіли?Але я особисто розумію, наскільки добрими є можливості для сучасних дітей — я бачу, які є навчальні програми, ігри й просто випускаю свою внутрішню дитину потішитися цьому і повчитися зараз або зарядитися емоційно разом з малюками, з якими ми співаємо під “Всяку Музяку” чи бавимося “Хто у горах?”Часто батьки кажуть на загал, що не дають дітям бавитись в ігри, щоб їх не осуджували або і справді не дають до певного віку дітям гаджетів. Інші, навпаки, не мають часу на те, щоб дивитися, що у дітей на телефоні.Але є батьки, які зуміли збалансувати користування гаджетами так, щоб діти мали можливість грати в ігри, вивчати змалку корисні функції й ставитися до технологій насамперед як до можливостей. І тут справа не стільки в обмеженнях, строгих правилах, як у розумінні — що корисне і як його використовувати.

Illustration

Зараз світ не такий, яким був до інтернету. І як би нам хотілося чи ні, поводженню з технологіями варто навчатися змалку. Це як культура життя у світі технологій — від елементарних навичок користування до розуміння, як це впливає на твоє життя й усвідомлення на що і для чого ти витрачаєш свій час.Напевно, дуже спрощено гаджети порівнюють з солодощами чи іграшками, яких діти вимагають безкінечно. Від надміру користування гаджетами, зрештою, як і будь-чим, є чимало побічок, дуже серйозних. Але поки діти малі, ми, дорослі, вказуємо на почуття міри, що і буде опорою в майбутньому. Матеріал про рекомендації американських педіатрів для сімейного користування на бложику тут.

Яка користь від смартфонів-планшетів дітям?

Це значною мірою залежить від батьків. До певного віку варто формувати смак до ігор, малюнків. В сучасному світі діти у 2, 3 і 4 роки грають на телефонах своїх батьків або на планшетах; і психологи стверджують, що це має великий вплив на розвиток їхнього мозку чи соціальні, емоційні й когнітивні навички. Стаття тут.Поки ви формуєте контент для дитини, можна навчити її відрізняти якісні програми від тих, що не підходять для користування. Стаття про 4 якості гри, що дають користь розвитку дітей. Але, зазвичай, краще батькам фільтрувати контент і користуватися батьківським контролем.
Мої колеги готували підбірки ігор, перевірених власними дітьми:Підбірка ігор для наймолодших від Наталки та Христі.5 розвиваючих музичних ігор для дошкільнят,10 українських електронних книг для малюків, дітей і підлітків,Ігри про природу та погоду для дошкільнят,Найбільшу користь для малюків від будь-яких технологій я б назвала батьківську включеність у процес освоєння гаджетів, ігор та інтернету. А для школярів та підлітків інтернет це суцільне море різних пригодницьких штук, навчальних курсів, місце для творчості, спілкування і розвитку.

Що реально працює?

Нещодавно я відвідала семінар, де Катя Паньків з Альтернативної Хеппі-Школи розповідала про безпечну взаємодію дітей з гаджетами. І її поради з введення інтернету, гаджетів та сенсорів у звичне життя сім’ї доволі-таки дієві, бо часто зустрічала їх у різних джерелах і бачу, як це працює в житті моїх друзів, рідних.
● Довіра один до одного. В комп’ютерах “залипають” ті діти, кому не комфортно в сім’ї, яких не приймають і не розуміють близькі люди.● Правила для всіх. Якщо на кухні не користуються телефонами, то це стосується кожного в домі. Це ж і стосується правил безпечного користування інтернетом, наприклад, добре прописані від Microsoft тут.● Супровід, а не контроль. Доступ до дитячого комп’ютера у батьків має бути в будь-який час, але діти не мають відчувати тиску і що їх тримають постійно під лупою.● Рекомендований час за гаджетами. Наведу кілька статтей з нашого блогу на цю тему: рекомендації від американських педіатрів, як використовувати інтерактивні ігри та програми для дітей віком 2-4 років. Але варто зазначити, що немає чітко прописаних правил для кількарічних дітей.● Власний приклад. Якщо батьки самі довго перебувають чи навіть працюють за комп’ютером, діти підсвідомо це повторюють.● Пояснення дітям, що віртуальний світ — створені штучно образи, і що в реальному світі все відбувається інакше, ніж, скажімо, в інстаграмі чи грі.● Навчити дітей говорити: “Ні”. Якщо дитина відчуває, що їй трапилася образлива інформація, картинка чи хтось щось написав, вона має знати, як це заблокувати й не боятися розповісти батькам.● Розвиток критичного мислення. В основному це полягає в тому, щоб діти навчились співставляти інформацію з різних джерел і не довіряти усьому, що видає гугл. До 8 років діти не здатні мислити критично.Від себе додам, що курс для дорослих про критичне мислення “Наука повсякденного мислення” на https://prometheus.org.ua/ дуже цікава і необхідна в наш час штука.

Корисне для батьків про технології

У цій статті не буде жодних історій, бо в кожного достатньо багато прикладів довкола: у сусідів, в садочку, в школі. І в кожного вже сформоване свідоме чи підсвідоме власне ставлення до того, що таке гаджети і як їх використовувати.
Просто треба зрозуміти, що діти мають бути готовими жити з технологіями, не зависаючи у них бездумно і не втрачаючи можливостей. Весь світ відкритий до контакту — вивчай, що хочеш, знаходь людей чи інформацію. І я з повагою ставлюся до вибору батьків, коли вони визначають самі момент доступу до інтернету, смартфона чи планшета, зважаючи на потреби своєї дитини. Експертна думка важлива, але ніхто не відчуває вашої дитини краще за вас. А ви й собі будете спокійніші, коли знатимете більше про це.Зі свого боку можу додати корисні посилання на статті на бложику Nravo Kids:Як вибирати для завантаження дитячі програми й що важливо знати (це як навчитися розуміти, що всередині за складом продукту на етикетці)Про те, як формувати культуру користування гаджетами у своєму домі.Підбірка матеріалів про створення облікових записів, завантаження та покупку програм.Інформація від когнітивного дослідника Дафні Бавелір про вплив відеоігор на мозок.Сподіваюся, що цей матеріал буде корисним батькам та їх дітям! Як кажуть, не такий чорт страшний, як його малюють! А технологій треба не боятися, а користуватися:), при чому з користю і відкриттям нових можливостей для себе!
До зустрічі у Спільноті Nravo Kids!