Створюємо Сімейний Медіаплан

Чимало батьків нарікають, що діти залипають у комп’ютері чи планшеті. Чимало батьків забороняють дітям грати мобільні ігри. Виявляється, що заборони не діють. Принаймні, у стінах вашого дому можливо, але не тоді, коли ви не бачите дітей… Та й, зрештою, хто з нас був би щасливим від тотального контролю? Водночас чимало науковців та дослідників пробують дати відповіді на хвилюючі для усіх батьків питання: коли ж можна давати дітям гаджети, на скільки часу, як правильно користуватися? І самі ж визнають, що технології розвиваються швидше, ніж дослідники отримують підтверджені результати своїх експериментів.Але, якщо чесно, чи часто задумуються дорослі, як ми самі користуємося смартфонами, комп’ютерами й різними мас-медіа? Насправді все ж починається від батьків, від їхніх звичок і правил, які діють в сім’ї.Як ми вже писали, місяць тому американські педіатри видали нові правила: як проводити час за цифровими екранами усій сім’ї? У першому ж правилі йдеться: слід створити персональний Сімейний Медіаплан з правилами для дітей та їх батьків. Хоча, це цілком хороша штука і для тих, хто ще немає дітей.Розробники кажуть, що Онлайн-інструмент для створення таких медіапланів зручний для того, щоб обдумати вплив масових медіа, створити цілі та правила, які відповідають цінностям кожної сім’ї.

блог Nravo Kids

Експериментуємо і собі, як би мав виглядати такий план для сім’ї, де є троє діток різного віку :)На щастя, цей план можна оновлювати в будь-який час. Тут можна додавати у полях свої пункти та правила, і робимо це все з метою збалансування онлайн та офлайнового часу. До речі, тут також використовується підхід: а домовмося, що будемо робити у таких-то ситуаціях. Чим природніше і відвертіше обговорювати такі правила, тим краще вони засвоюються і вживаються у родині. Але, чур — не порушувати! :)))Для усіх батьків, а особливо візуалів приємність в тому, що можна додавати фото дітей та видруковувати складений план.

блог Nravo Kids

Щоб правила були дієвими, батьки мають розуміти, що вони — основний приклад для своїх дітей і діти часто будуть копіювати їхню поведінку.Пункт 1 – визначаємо територію вдома без екранів, відповідно, пристроями там ніхто не користується. Наприклад, кухня, спальня.Пункт 2 – визначаємо вільний від користування пристроями час — обідня перерва та перед сном, обов’язково, а також перерви під час роботи.Пункт 3 – визначити місця для заряджання пристроїв (в ідеалі, їх потрібно заряджати не у дитячих кімнатах). Також дуже гарна традиція для усіх — не користуватися планшетами вночі.Пункт 4 – вибір медіа для себе та дітей. Американці радять такий ресурс – https://www.commonsensemedia.org для вибору дитячих додатків. Зі свого боку, ми робимо огляди українських розвиваючих додатків для дітей в рубриці Онлайн-Гід.Тут пропонують визначити для кожного, що він у вільний час може подивитись та встановити правила, наприклад, заходити на новий сайт або завантажувати нову гру з погодження батьків. Старші діти можуть виділяти час на розмови в чаті з друзями, родичами, перегляд навчальних відео, програм. Для дітей до 2 років забороняють використовувати медіа як няню, тобто такі діти можуть користуватись медіа тільки під наглядом батьків.Пункт 5 -Балансування часу за екранами та офлайн. Тут дітям можна зробити перелік улюблених занять, хобі та різних варіантів веселого, активного часопроводження, до якого батьки можуть повертатися у потрібний момент. Насправді це елементарні основи планування.Пункт 6 – Не забуваємо про гарні манери! Дітям від років 5-6 варто пояснювати, що не слід брати з собою телефон за стіл під час прийому їжі або тримати його під столом, коли їси. Також не ввічливо під час розмови з кимось дивитись на телефон або гортати текстові повідомлення.Пункт 7 – Безпека в інтернеті. Вчимося поважати приватність інших користувачів інтернету. А головне, щоб діти довіряли батькам і могли розповісти про неприємні повідомлення чи фото, які вони можуть отримати від незнайомих людей. Якщо раніше ми вчили дітей, як відповідати незнайомцям на вулиці, то зараз варто пояснювати (без панічних залякувань), як обминати небезпеку в інтернеті.Пункт 8 – Що можна розміщувати в інтернеті? Говорити з дітьми про те, що вся поширена інформація обробляється і розміщені приватні фото, персональна інформація стають публічними.Пункт 9 – Сон та вправи. Рекомендують вправи робити щодня, а також визначити графік для сну.Після заповнення усіх пунктів, можна зайти у калькулятор медіа часу і побачити, скільки часу за екранами проводять ваші діти.

Illustration

Зручність полягає в тому, що можна редагувати свій план так, щоб не перевищувати норми онлайн-часу ні для себе, ні для дітей. І зібрали всі правила – глянули, що у нас по часу виходить – оп, подивились у калькулятор — о, для того забагато часу за гаджетами, подумали, де треба підтягнутись. І так помаленьку рухаємося вперед :)
Всі, хто мають дітей, мабуть, прямо зараз можуть багато чого розповісти з власного досвіду — коли дитина не хоче виконувати правил, а хоче грати якусь гру чи дивитись довго мультики…
То ж, маємо новий онлайн-сервіс для доброго планування здорового середовища у родині в плані користування цифровими пристроями, і для планування часу з ефективністю та користю, і для спільного бачення, чим ми всі заповнюємо наші дні.
Натхнення усім, удачі та гумору й оптимізму в підході до кожної ситуації! :)