УКР
З Оленкою — саме так хочеться називати цю молоденьку і надзвичайно приємну маму — нас поєднав інтерес до дитячих музичних цікавих задумок та любов до дітей. Мама півторарічного Луки — музикант, організатор музичних концертів для дітей та невичерпне джерело ідей та оптимізму. І першого жовтня вона чекає маляток-гостей на ювілейному музичному концерті у клубі “Лис Микита”.
Оленко, розкажи, як у тебе виникла ідея проводити дитячі музичні заходи?Напевно, це почалося ще з мого власного виховання. Коли я вчилася у музичній школі, моя викладачка завжди робила для нас творчі зустрічі. Вони були з різними митцями, наприклад, з художниками чи письменниками. І це відбувалося у формі дитячих днів народжень. Ми робили солодкий стіл для дітей і просто спілкувалися з запрошеними гостями. І мені це так закарбувалося з того часу, що повпливало на мене зараз, коли у мене народився син. Тому що я б хотіла, щоб Лука у свій час також займався музикою, здобув музичну освіту, але я не хочу йому це насаджувати, щоб це було як обов’язок, а скоріше як власне бажання. І мені здається, якщо дитина виростає органічно з музикою, змалечку перебуває у музичному середовищі, знайомиться з різними інструментами, то це для неї далі само собою складається. Дитина бачить, як хтось грає і часом у неї також виникає інтерес, щоб і самому спробувати.
До речі, цікаво, як ти вважаєш, на музичному інструменті можна навчити грати будь-яку дитину? Чи мають бути певні задатки, слух музичний? Насправді я не є фахівцем у цьому питанні, тому можу тільки власну думку сказати. На якомусь певному рівні можна навчити кожну дитину розумітися в музиці, знати грамоту музичну — це доступно будь-кому. Багато залежить від того, як викладати. Фактично, усе залежить від викладача.За висловлюванням японського доктора Сузукі, кожна дитина народжується з хорошим слухом. Але якщо їй співають нечисто, то вона так і запам’ятовує. Тому бажано давати дітям слухати хорошу музику, щоб вона відразу вловлювала правильні комбінації. Я не можу стверджувати, що він повністю правий. Але на певному рівні навчитися грати на музичному інструменті може кожна людина.
Які методики ти використовуєш, яких виконавців запрошуєш на дитячі музичні події?Я не обмежуюся лише класичною музикою. Багато людей, які роблять схожі зустрічі, акцентують суто на класиці. І насправді діти легко сприймають класику. Але у нас також звучать сучасні композиції в обробці для інструментів, гітари, наприклад, або ще інших. Наразі ми працювали з музикантами, які погоджувалися нас підтримувати і хотіли грати з дітками. Також через знайомих шукали музикантів. Дуже нас підтримало сімейство Дуць, яке є у Львові, де батько, мати і їхня дочка — усі музиканти. Вони нам сприяли організаційно, розповсюджували інформацію про наші заходи. І за це їм красно дякую. А взагалі, мені здається, що у майбутньому можна буде залучати учнів, скажімо, музичної школи ім. Крушельницької, студентів консерваторії. Вони вивчають твори й навіть організовують концерти у філармонії для дітей. Але це вже для старших дітей. Із мацьопами у філармонію йти не зовсім виправдано. Тому що вони там себе ще не вміють поводити. І вимагати, щоб вони там тихенько сиділи — це поза їхніми можливостями.А для самих студентів грати малим діткам може бути великим заохоченням, доброю практикою. І ми за це візьмемося. І за перший рік свого існування ми вже пройшли певний шлях, роблячи та помилки, і успіхи. Думаю, що ми вже відчули й знайшли шлях, як будемо розвиватися далі.
У Львові аудиторія готова до сприйняття таких заходів? Як діти слухають музику?Дітям дуже цікаво. Звичайно, спочатку для них це трохи як шок. Вони сидять дуже тихенько і слухають першу пісню. А далі вони вже призвичаюються до інструмента, до звучання і починають займатися своїми справами. Вони можуть побавитися один з одним або сконцентруватися на своїй грі. Але після заняття вони ніби пригадують, що цей інструмент видавав звуки, починають підходити до нього і пробують порухати струну чи клавішу. Просто діти все сприймають по-своєму. І якщо вони граються у цей момент, то це не означає, що вони не слухають. Насправді вони все вловлюють, що їх оточує.На українському ринку музичні матеріали для розвитку дітей достатньо представлені? Як вибирати музичні ігри, диски дитячі? На Форумі, мабуть, ти звертала увагу і на Першу музичну абетку.Зараз достатньо велика кількість усього, що можна подивитися в інтернет-мережі. І є вже збірки класики. Є чимало відгуків, що діти дуже добре скрипку сприймають. Тому з класики — Вівальді — це однозначно — будуть уважно слухати :)Щодо Першої музичної абетки, то ми вже собі цю книжечку купили та нам дуже сподобалася. Цікаво те, що це класика у поєднанні з дитячими віршиками. Луці подобається, щоб я йому читала, коли на фоні грає музика. Він слухає. Дещо вже повторює. Хоча він ще зовсім маленький і тільки починає вчитися, деякі слова вже пам’ятає.