Розмова з Оленою Заблоцькою

З керівником Центру дитячої стоматології «Клініка Заблоцького» та мамою двох діточок Оленою Заблоцькою ми говорили в першу чергу про медицину, здоров’я дитячих зубів та приємні дитячо-мамські теми.
Олено, розкажи, як ти вибирала собі професію? І що тебе привело до дитячої стоматології?Насправді я займаюся дорослою хірургією, Я лікар-хірург, який працює в дорослій клініці. А тут я як менеджер: оскільки я маю двох дітей і мені це є близьким по духу. Напевно, мені більш зрозуміло, ніж було моїм батькам, коли вони відкривали клініку, що хочуть мами, як до мам відноситися, чого вони потребують. Особливо, коли дітки лікуються під наркозом… Потрібно мамі сказати якісь такі слова, щоб вона хоч трошки заспокоїлася, бо так чи інакше, це все є нерви.Взагалі-то, я закінчила музичну школу ім. Крушельницької, там працює моя мама — викладає вже 30 років спеціальність фортепіано. Я також закінчила цю спеціальність. І коли вирішила йти не в консерваторію, то з моєю мамою говорили пів школи, тому що казали, що “пропав талант”. Насправді мені все легко давалося, тому, якби я вирішила залишитися у музиці, я б і там чогось досягла, але я розуміла, дивлячись, як живуть музиканти, — це потрібно їздити постійно по світі й тяжко гарувати. Так чи інакше, але музиканти живуть не так уже й добре. І на той момент у батьків вже була відкрита клініка і я розуміла, що тут роботи є дуже багато.Я вибрала стоматологію без жодного натиску, але мені хотілося займатися цим більше так з перспективної сторони. В мене ще були плани, коли я закінчу третій курс, вступити в консерваторію на вокал, але після третього курсу я поїхала у Відень. Там вчилася два роки. Потім я поїхала у Краків і там продовжувала навчання, відповідно про консерваторію вже ніхто не говорив, бо це все було дуже важко і складно — вчитися за кордоном, іноземною мовою, я вже не мала часу на такі бажання як музика чи ще щось.

Illustration

Ти навчалася в Австрії, Польщі. Можеш порівняти, наскільки в Україні зараз розвинута стоматологія, порівняно з тими можливостями, які є у провідних країнах світу?
В Австрії вчитися дуже важко. Тому що вся Німеччина їде вчитися медицини в Австрію, бо якщо ти в шкільному атестаті маєш хоча б одну трійку, ти вже не можеш вчитися у медичному університеті. У Австрії такого обмеження немає. Там набирають на перший курс 2000 або 3000 людей. А потім з них залишається 60-80. І прохідний бал залежить від того, як ці кілька десятків людей напишуть крок — звітність за цілий рік навчання.
Насправді, в Австрії дуже сильна конкуренція. Там трошки інший менталітет в людей. І навчатися там дуже важко. Викладають німецькою мовою. Я думала, що мені зарахують хоча б якісь предмети, до останнього моменту мені не говорили, що зарахують, а що ні. І мене взяли знов на перший-другий курс. Мені пощастило, що я мала дуже добрі знання з анатомії. Вона займала 50% питань і завдяки цьому я гарно пройшла на першому курсі. Вже на другому закінчувалася академка і мені потрібно було прийняти рішення: чи я повертаюся до Львова і маю тут два роки, щоб закінчити освіту, чи я залишаюся в Австрії і не відомо, скільки мені доведеться там бути — в Австрії потрібно до 10 років, щоб здобути освіту.
Я вибрала повернення додому, але за цей час мій тато дізнався про можливість перевестися у Краків. Коли почалося навчання у Львові, з першого вересня я пересварилася, напевно, з кожним викладачем, тому що за цих два роки я змінилася, відношення до навчання стало іншим. І коли викладач мене піднімав і казав: “Що ви собі дозволяєте?” А я просто пила воду. Мені це складно було собі в голові укласти, що в Україні так не можна. За цей тиждень я точно разів сім була в декана, бо мене виганяли з лекцій. Я вже зараз точно не пам’ятаю, але все було пов’язано з тим, що я або десь обернулася чи щось сказала. Причина була в дисциплінарній поведінці.
В Австрії лекції починалися з 8-й ранку. Тебе на лекції ніхто не відмічав, але для того, щоб сісти, потрібно було прийти о 7-й годині ранку — не вистачало місць. Начитка лекцій йшла з 8 -ї до 12-ї або й до першої години. Тому багато старалися прийти рано, щоб зайняти місце.
У нас мені багато що було дивним і я не боялася висловити невдоволення. І тому, напевно, у мене тут було багато проблем з викладачами. Але 8-го вересня прийшов результат, що мене прийняли у Краківський Ягеллонський університет і вже з 1-го жовтня я почала там вчитися.
Ми дуже далеко, на жаль, від того світу. І коли мені хтось каже, що Польща і Україна — це ж так близько і це все те саме, не те саме! Це зовсім інший рівень всього, і в тому числі освіти. На 4-5-х курсах в Польщі я працювала зранку до вечора. Це були пари. Але теоретична частина пари була 45 хвилин, де нашу групу опитували. А три години — це було практичне заняття з реальними пацієнтами. Приходили люди, які отримували 50% знижки і ми їм лікували зуби. Пацієнтів було дуже багато. І коли ти за 4-й курс видаляєш 30 зубів, за 5-й курс 30 зубів, в інтернатурі знову 30 зубів і виходиш з університету з дипломом, маючи вже 90 самостійно видалених зубів (це я зараз тільки про хірургію говорю) тобі вже не страшно абсолютно працювати в будь якій ситуації. Пломби точно так само. Був ліміт і ми підписували, скільки пломб ми поставили. У нас такого, на жаль, немає.
У нас пари по три-шість годин. На жаль, максимум — це коли студентам щось покажуть. Матеріальної бази в університеті немає ніякої, насправді все дуже важко. Тому у нас і такі лікарі виходять.
Там, якщо ти закінчуєш, то вже завтра приступаєш до пацієнтів і працюєш. Ти можеш робити все. Інтернатура в мене тривала 12 місяців, кожній спеціальності окремий термін, наприклад дитяча стоматологія тривала три з проловиною місяці. Це вже ти працюєш як лікар. В тебе є керівник, до якого ти можеш звернутися, якщо маєш якісь питання, але працюєш ти вже самостійно і пацієнти не отримують знижки за твою роботу.
У нас інтернатура триває два роки і це є лекції, заліки, екзамени. В мене на той час не було жодного іспиту. Зранку до вечора я просто працювала. Робота починається о 8 ранку. І переважно 7.30 можуть бути якісь збори. У Львові у нас в клініці дівчата наші часто незадоволені, що комусь на 8, а комусь на 9 ранку… Там інакший підхід. Там нікого не потрібно заставляти. Немає такого, що студенти прийшли і сказали: “Ой, у нас вчора було день народження! Ми не підготувалися.” В мене світогляд помінявся повністю — я розуміла, що у таких випадках — це твої проблеми.
Що ще цікаве: відпрацювання пропущених занять були в кінці року. Тобто, якщо ти пропустив заняття в жовтні, ти міг його відробити тільки у кінці року, після закінчення семестру. І це логічно. Я пам’ятаю, що я з температурою приходила така зелена, але дуже не хотіла пропусків, бо була би не допущена в першій черзі до заліку.
І їдучи туди, ти розумієш, що ти їдеш до лікарів. І так в усьому, не тільки в стоматології. Поки що у нас цього немає, але є куди рухатися, бо щораз більше з’являється таких людей у нас. От, я думаю, я також дуже рвалася додому, до Львова, хоча в мене були всі можливості залишитися там і знайти добру роботу. А зараз ситуація в країні така, що від тебе мало що залежить. І я знаю, вже щонайменше двох людей, які повернулися із закордонною освітою, але наші університети поки що до цього не дотягують…

Олено, давай ще перейдемо до порад батькам. Ти радиш привчати дитину до чищення зубів одразу після їх прорізування, для цього потрібна спеціальна щітка? І де батьки можуть більше дізнатися про це?
Якщо це перша дитина, то я би рекомендувала привчати до зубної щітки від 4 місяців, оскільки мами на перших діток мають більше часу. На прикладі своєї доньки розкажу, що це була не щітка, а такий гризунець фірми Curaprox — хороші резинові гризунці, де на одній стороні цього півкола є маленьтка щіточка.
І от від 4-х місяців, коли я переодягала доньці памперс, давала гризунця побавитися. І коли у неї з’явилися два перших зубчики (приблизно у 6 місяців), то це чищення виглядало дві секунди, але цей предмет вже був для дитини звичним.
З другою дитиною, знову ж таки, на моєму прикладі, я це трошки упустила, відповідно, чищення зубів від самого початку йому не дуже подобалося. Тому якщо є така можливість привчати дитину і купити їй гризунець, то краще це робити ще швидше. Бо однозначно, що чистити зуби потрібно від самого початку, як тільки вони проріжуться. До того часу я рекомендую протирати марлевим валиком, що намотують на палець — кожного вечора, коли дитину купають. Ротова порожнина нічим не гірша і також хоче чистоти. Можна або валиком, або спеціальними дентальними серветками. Це не є новинкою, але в Україні такі серветки є ліцензійованими тільки з минулого року. Є, на жаль, мало місць, де можна такі товари придбати. Але потрібно шукати. Вони називаються дентальними серветками. Якщо не можна їх знайти, то звичайний марлевий валик також підійде, щоб протерти піднебіння, язичок та ротик від залишків їжі.

Доводилося читати твої статті у дитячих виданнях на тему дитячої стоматології…
Є 10 дитячих журналів, у які я пишу статті, з них шість є просто інтернет-виданнями. В “Мамин клуб” я колись писала, в Baby club. І коли мені кажуть, що треба статтю, я перепитую, що писала минулого разу, бо вже просто не пам’ятаю, кому на які теми писала. Я просто пишу від себе як від мами і від лікаря, стараюсб доступно, без складних термінів пояснити людям і розкрити всі медичні сторони конкретних питань.

Мабуть, мами цього найбільше і потребують, бо експерти з точними термінами в чомусь можуть бути заскладні для розуміння. Олено, дай нам професійну пораду: як правильно вибрати стоматолога для дитини і з якого віку варто приводити дітей на прийом?
Якщо ви йдете до лікаря з дитиною, це однозначно має бути дитячий стоматолог. Ви маєте бути впевнені, що цей лікар приймає тільки дітей. Якщо лікар приймає і дітей, і дорослих, я би до нього дитину не вела, тому що дитячі зуби мають іншу специфіку лікування. Тут є зовсім інші протоколи до будь-якого лікування, тому якщо ви йдете до лікаря, який приймає і дітей, і дорослих — ви можете нашкодити своїй дитині.
По-друге, якщо говорити про те, коли йти до лікаря, то я рекомендую йти, не тоді, коли вже є всі зуби, а саме тоді, коли перші зубки проріжуться. Для чого? Щоб ви отримали знання, які допоможуть вашій дитині мати здорові зуби. Тоді вам лікар підкаже, чому користуватися тільки пастою без фтору, коли прийти наступного разу, як полегшувати прорізування наступних зубів, якими гелями можна користуватись, в яких дозах. Важлива кожна деталь.
Лікар підкаже, коли ми рекомедуємо відлучати від груді. Не зважаючи на те, чи будете ви в подальшому користуватися нашими послугами, лікар підкаже, як доглядати за зубими в майбутньому. Адже виростити дитину без карієсу є цілком можливо!
Однозначно, що я би хотіла, щоб мами запам’ятали і я це завжди говорю — чистий зуб не захворіє. Якщо зуб є хворим — це однозначно провина мами, а не дитини, тому що сама дитина не зможе почистити зуби так, як треба. І карієс утворюється там, де був бруд. Тому, якщо мама не дочистила, то мама зробила хвору дірку. Але, ще важливіше, щоб мама не відтягувала похід до стоматолога, бо дірка стає ще більшою. Мама може навіть не бачити цього, бо карієс не цвітне, як папороть. Навпаки, риє під низ, як кріт.
Дуже часто до нас звертаються мами з дітками, у яких є пришийковий карієс, його ще називають пляшечковим карієсом. Він має вигляд нальоту. Мами часто так і кажуть: “Почистіть дитині наліт.” Цей карієс є на передніх верхніх зубах, як така жовтизна, відразу під самими яснами.
До мене звернулася подруга з Москви і каже: “Чи роблять дитині у два роки професійну гігієну?” Я питаю: “У твоєї доньки мабуть наліт на передніх зубах і він жовтого забарвлення?” Вона підтвердила. І я кажу: “Візьми хоча б нігтиком потри, щоб ти була впевнена, наліт це чи ні,якщо наліт -він стирається! Якщо ніготь провалюється -це свідчить про те, що ці зуби є ураженими карієсом» і мамі слід чим швидше звернутиь до лікаря, адже карієс сам не зникне.
Чим є небезпечним цей карієс? Він йде по колу зуба і нищить структуру довкола нього по шийці. І коли мама чистить зуби, вона не заглядає під губу і навіть не бачить цього карієсу. Мама побачить тоді, коли він вже відламається, бо знизу зуб виглядає здоровим. Мами кажуть: такі білосніжні зубки і просто покришилися. Тому що карієс біля шийки з’їв зуб, а дитина з’їла щось тверде і вони просто відламуються.

Яке лікування такого карієсу?
Це вже дивиться лікар. Тільки після його огляду лікар може вирішити що робити далі. Важливо — як заставити мам прийти раніше, щоб не допускати цього? Консультації сьогодні коштують копійки, а мама отримує інформацію: як виростити дитину зі здоровими зубами. На жаль, мами приходять тоді, коли вже є проблеми і потрібно лікувати, виправляти щось.
Якраз дитяча стоматологія і профілактика — це є дуже важливо, бо якщо мама обізнана і знає, що до чого призведе, тоді вона більше розуміє, що якщо вона не почистить зуби, то в дитини буде в зубах дірка, а це набагато більше коштує.
Якщо раз в півроку приводити дитину на огляд, регулярно чистити зуби, то можна багато чого попередити. Лікар підкаже, де недочищають зуби, як зняти наліт, якщо він вже утворився. Яким гелем можна почистити зуб, який вже почав хворіти, але не потребує серйозного втручання.
У 2,5 роки у дитини мають бути вже всі 20 зубів. Є такий нюанс, що четверті (передостанні) зуби мають таку характеристику: як тільки у них з’являється карієс, він дуже швидко «доходить» до пульпи зуба (нерву). Переважно, з цими зубами діти потім приходять підпухші. Часто ми кажемо: вашу дитину треба полікувати під наркозом, бо у неї є 10 зубів для лікування. Батьки розвертаються і йдуть. Ці батьки повертаються, але вже тоді, коли ці зуби, які ми могли врятувати вчора, потрібно вже видаляти сьогодні. Тому що коли дитина підпухла і запалення дійшло до кістки, то, на жаль, зуб не можливо врятувати.
Або, навпаки, є у дитини 2 дірки. І мама каже: я буду тримати дитину. Ви самі розумієте, що це таке тримати дитину, який це для неї стрес? І як вона після цього має зайти в клініку?
І які б золоті руки не були в лікаря, інколи, коли дитина дуже крутиться і слиниться -зробити якісну пломбу є просто неможливо. Вона ставиться поступово шарами, після миття, сушіння і попередньої підготовки зуба.
Коли дитина кричить, у неї багато слини виділяється… І лікар не може ставити пломби під крики та слину якісно. Так, він її поставить і на якийсь час пломби вистачить, але тільки під наркозом ми можемо це зробити так, що пломба послужить довше. І ці 4,5-ті зуби у дитини будуть до 10-ти, 12-ти років.

У вас дуже гарна дитяча атмосфера відразу на вході відчувається. Хто у вас займається облаштуванням дитячих куточків у кімнаті очікування (тут призи, іграшки)?
Так було задумано, щоб дітям тут було добре. Конструктивно, що у нас, де і як, придумував Ярослав Володимирович, а я більше займалася декоруванням та дизайном. І так чи інакше від кожного була ідея: “Давайте так зробимо!” або “Тут можна таке поставити”.
Планувалося від початку, що це буде велика кімната-почекальня. Я прошу адміністаторів, коли мама перший раз приходить, щоб вона з дитиною мала змогу перших півгодинки побавитися. Бо якщо це місце діти будуть асоціювати з тим, що вони тут бавляться, а не з тим, що їх тут оглядають, щось роблять з зубами, то лікування і огляд сприйматимуться, як щось додаткове, а не основне. І важливо, щоб переважало саме те, що вони тут бавляться. Тобто, вони йдуть в клініку, щоб погратися, а не лікуватися.

Відомо, що батьки переживають, що наркоз у кілька рочків може вплинути на дитину загалом недобре або, наприклад, на серце …
На сьогоднішній день наркози — це вже зовсім не ті наркози, які були колись. У всьому світі вже давно існує анестезіологія в стоматології, особливо дитячій! Чомусь коли у дитини діагнустують апендицит – батьки не задумуються чи шкідливий наркоз?
Щодо підготовки для лікування під наркозом- дитинка приходить, не ївши 4 години. Це дуже важливо саме для безпеки дитини. Тому на наркоз краще записуватися зранку або після обіднього сну. Дитина тут бавиться, їй мажуть ручку спеціальним анестезуючим кремом. Дитину “задурюють” за 3 секунди. Скажу чесно, свого молодшого сина мені довелося також лікувати під наркозом, бо в нього було по дві дірки на останніх зубах, а він категорично не хотів заходити в клініку. А я розуміла, до чого це може призвести, що буде лише гірше! І так, це моя вина, що у тих місцях є дірки, це місця, які мені невдалось добре вичистити.
Якщо з донькою мені вдалося до ідеалу дочищати зуби, то з малим від самого початку це була проблема. Тому це моя провина, що я не прослідкувала, але ми це полікували.
І от ми включили йому мультики, з дитиною всі говорять, прийшли лікарі. Він не розуміє, що робиться, бо довкола багато людей. І підколюють венку — це 3 секунди. Це все відбувається у мами на колінах, щоб дитина відчувала що вона не сама, що біля неї поруч є мама. Дитина засинає. І тоді вже мама виходить, а лікарі приступають до роботи.
У нас є післяопераційна — там діти сплять після лікування і мама відразу має можливість бути поряд з дитиною. Переважно, за півгодини діти прокидаються. Вони так злегка як п’яні, тому треба за ними дивитися, притримувати, щоб не впали. Мій за дві години вже їв, бавився і почувався звично, не зауважував, що щось сталося.
Якось до мене зателефонувала педіатр, яка теж веде моїх дітей і каже: “Оленка, я вже все полікувала, дитина восьмий раз на антибіотику, в дитини ослаблений організм, дитина не доїдає, у дитини змінені показники крові, вказують, що в організмі є далі запалення, відправляю ще до тебе.” Ну і ясно мама приходить: в роті — «цвинтар», бо всі зуби хворі. Погані аналізи. От ви говорили про поганий вплив наркозу на серце. Саме хворі зуби впливають на серце, на нирки. Хворі зуби — це так, якби у вас була гнійна ангіна кожного дня. Тому що з хворих зубів тече гній, і його дитина ковтає щодня. А мама приходить з нею до лікаря вже тоді, як дитина підпухне.
Чому дитина не їсть? Бо її болить. Але ж вона у кілька років не може пояснити, що і як болить. Ну от ця дитина, яку направили, мала знищені усі зуби. Потрібно було дуже багато зубів видалити. Я попросила маму, щоб вона через 2 тижні здала аналізи і показала педіатру. Мені педіатр подзвонив і каже: “Картина змінилася повністю. Дитина поправилася, все їсть, добре спить, спокійна, життєрадісна.” Це так здається, що зуби маленькі, але вони впливають на весь організм. І часто аналіз крові показує, що є запальні процеси в організмі — це можуть бути хворі зуби, але до цього, на жаль, приходять після обстежень усього організму.
Ми намагаємося налагодити співпрацю з педіатрами, і вони все ж лише в останній момент радять: йдіть на всякий випадок ще до стоматолога.

Лікування зубів під наркозом не дуже поширене у нас…
Чому так мало клінік лікує під наркозом? Тому що ліцензію на таке лікування у Львові мають лише декілька клінік. Тобто є анестезіологи, які мають свою ліцензію, але це означає, що вони носять з собою медикаменти і більше нічого фактично не можуть. У нас є наркозно-дихальний апарат, який вважається одним з найкращих. І ми маємо мажливість зробити будь-який тип наркозу.
Є діти, які мають алергію на соєве молоко, що є інгрендієнтом ліків, які дають під час наркозу, тому ми маємо інший тип ліків для дітей, які його потребуватимуть. Тільки тут ми беремося за складних дітей, які мають захворювання ЦНС (хвороба Дауна, олігоферія, ДЦП, гідроцефалія), та інші. Ці діти приймають багато ліків, від яких зуби псуються ще швидше.
Багато батьків говорять, що після лікування зубів, дитина почала спати, їсти. Ми знаємо як нас болить зуб? У дітей болить не менше. Ще я чула, як кажуть,що в дитячих зубах немає нервів, тому у них нічого не болить. Це не так! Тобто, те, що діти не мають пульпи — це є міф. Дитина просто не може пояснити. І коли починають чистити зуби після 2-х років, то діти можуть не хотіти чистити саме через те, що їх вже болять зубки.

Що слід робити вагітній жінці, щоб сприяти формуванню здорових зубів у дитини? Наскільки тут значний вплив продуктів, різних чинників? Чи основне — це добрі гени?
Є відсоток генетичних вад. Але він дуже маленький. Насправді, організм жінки є настільки мудро придуманий, що дитячий організм мізьме собі все, що потрібно Ясно, що жінка мусить на себе вважати, щоб кожен орган дитини зародився добре. Вагітна мусить повноцінно харчуватися, щоб отримувати всі мікроелементи.
Зуби закладаються на 6-му тижні вагітності. Це молочні, а постійні — на 17-му тижні вагітності. Це сам початок вагітності. Іноді, на 6-му тижні жінки можуть і не знати, що вони вагітні. Звичайно, що можна казати, що на 6-му чи 7-му тижні я пережила стрес і в дитини немає зубів, це цілком можливо, але довести це дуже важко. І тому під час вагітності себе треба пильнувати.
Що би я рекомендувала вагітним? Десь 55 % вагітних мають запалення ясен і у багатьох вони кровоточать. У нас є багато таких пацієнтів. Вагітним рекомендують гігієну частіше: якщо усім лікарі радять робити професійну гігієну раз у півроку, то вагітним — раз у три місяці. Що це дасть? Тоді жінка може покращити стан ясен до того, як вони почнуть кровити. Є спеціальні пасти, які дуже добре підтягують ясна. Стоматолог може в цьому допомогти.
Якщо ви плануєте вагітність, здаєте усі аналізи, то також не полінуйтеся піти до стоматолога для того, щоб він сказав, у якому стані зуби і що потрібно робити першочергово. Тому що під час вагітності дитина все тягне на себе — всі сили маминого організму, її імунітет спрямовані на розвиток дитини. І в такий час навіть маленький карієс може дуже швидко прогресувати. Навіть якщо ви не дуже можете їсти під час вагітності, дитина знайде, як собі взяти все необхідне, але ваші зуби і все решта, постражають.
Мабуть, ви чули, як кажуть: ой, у мене зуби посипалися під час вагітності. Якщо зуби до вагітності були здоровими, вони не посипляться. Це означає, що вони були хворі. Тому я рекомендую, перед тим, як ви будете вагітніти, зараз усі ходять здавайти всі аналізи, підіть до стоматолога, пролікуйте всі зуби і з чистою совістю йдіть і вагітнійте :) Тому що для вас це потім буде дорожче.

У вашій родині професія лікаря переходить з покоління в покоління. Твої діти ще не казали, що хочуть стати стоматологами чи іншими лікарями?
Діти вже успішно лікують карієс усім на дитячому майданчику. Моя донька (вона трошки старша, їй вже 5 років) підходить на дитячому майданчику до хлопчика і питає: “Де твоя мама?” Мені було дуже смішно це слухати. Вона підійшла до мами і сказала: “Ви знаєте, що у вашого сина карієс? Ви бачили, що у нього чорні дірки в зубах? Вам потрібно обов’язково полікувати їх у дитячого стоматолога!” Але, чи мої діти будуть лікарями чи ні, про це ще рано говорити.

Звичайно зараз вже можна назвати династією. Але у мого тата батьки були не медиками, його тато(мій дідусь) працював водієм, мама працювала у бібліотеці — з медициною зовсім нічого не пов’язано. Поки що династія у другому поколінні в родині, можливо і у третьому передасться.

Illustration

Ти спонукаєш дітей займатися чимось конкретним чи вони самі вибирають, що їм подобається?
Звичайно, що кожна мама хоче у свою дитину вкласти те, що їй не вдалося, не встиглося. І це зовсім не секрет. Але моя мала вже ходила на ковзани, на ролики та на гімнастику — пробуємо все по трішки. Вона дуже хотіла малювати. Я малювати взагалі не вмію. І вона каже: “Мама, з мене в садочку сміються, бо я не можу голову намалювати.” І от до неї почав ходити художник і я була вражена, які вони з перших разів картини малювали. Я б їй так не підказала. Тому однозначно, що дітей потрібно розвивати.
Син плаває у 3 роки без нарукавників, без допоміжних засобів. Пропливає десь пів басейну. Головне, щоб була точка опори, куди він може припливти. Він дуже добре плаває, можливо, це пов’язано з тим, що від 2-х тижнів він пірнав. До нас приходила жінка і з малим до чотирьох місяців десь займалася. Потім я займалася з ним, раз через раз, але усе його дитинство. Був період, що він захворів і ми відклали пірнання і це забулося, але дуже швидко все відновилося. І йому набагато легше було навчитися плавати. А зараз його з води просто витягнути не можна. І від двох років він вже нормально плаває. Всі так дивляться — така маленька дитина у воді пливе як риба під водою. Йому головне, щоб були окуляри :)

Illustration

Цікаво почути твою думку про мобільні розвиваючі ігри, комп’ютери, планшети. Які ігри ви вдома граєте разом з дітьми і які не бавитеся? Як у вас заведено?Ігри ми граємо. І більшість з них такі, що я ще в дитинстві грала. Оскільки бабуся і дідусь у нас досить зайняті особи, то вони десь раз на тиждень приїжджають. Тому в час коли я на роботі з дітками є няня. Діанка ходить в садочок, а Дарій десь наступного року піде. Дуже часто приїжджає моя цьоця, яка мене фактично виховала. Вона дуже багато ігор знає і нам це все нагадала: поламаний телефон, гаряче-тепле-холодне, море хвилюється — раз. І зараз ми багато таких ігор бавимося.Насправді дуже важко зараз, бо я розумію, що мої діти мене дуже потребують. Мені б хотілося значно більше часу їм приділяти. Але з іншого боку я розумію, що для того, щоб їм дати якесь майбутнє, також потрібно працювати. Тому так чи інакше, зранку до вечора я на роботі. Якщо є можливість зранку побути вдома хоча б до того моменту, коли вони прокинуться, то я залишаюся. Але рідко так є. Це мені, звичайно ж, шкода. Але тепер, коли вони подорослішали, ми останнім часом вечорами разом дивимося фільми. На жаль, вони звикли їсти під час того, як йде фільм чи мультик. З самого дитинства я дозволяю їм дивитися мультики англійською або українською. Раніше вони дивилися англійською та польською мовами.Наприклад, мультики вони повністю розуміють. Діана ходила на англійську з восьми місяців. З другою дитиною трошки упускається все. Ну і Діана в мене набагато більше вихована. Не знаю, чи це пов’язано з тим, що хлопці та дівчата по-різному проявляються. Можливо, це ще зараз такий період. Діти трохи хворіли і три тижні вдома сидять разом — вони б’ються страшенно.Стосовно планшетів і так, і ні. У нас є закачані розвиваючі ігри — цифри, букви, розгадай… Більше нічого такого немає, єдиний нюанс, що вони самі навчилися включати ютуб, а там є мікрофончик, вони натискають на нього, причому я це навчилася від дітей, натиснув і кажеш “Дора” і тобі видає усі мультики, які є. Я приходжу і кажу: “Де ти це взяла? У тебе не було цього мультика.” Тому у них обмежений час на користування планшетами. Інколи, коли ми на морі, то поки ми снідаємо, то можна побавитися на планшеті. Вдома ми рідко користуємося iPad.Мала дуже любить грати в кухню. В неї є різні продукти, фрукти. “Мамо, що ти будеш їсти?”, — питає і готує мені :) В малого є машинки. І ми любимо пазли складати — хто швидше складе, той отримує приз.
Твої побажання усім мамам та діточкам…Оскільки я пов’язана зі стоматологією, то так чи інакше я всіма способами намагаюся зав’язати контакт з мамами. Тому що у більшості випадків мами, рідше тати, є відповідальними за здоров’я зубів своїх дітей. Дитина навіть у 10 років не може саме себе привести до лікаря і зрозуміти, що у шість років у неї з’явилися ті зуби, з якими вона проживе усе життя. Тому я рекомендую батькам з відповідальністю ставитися до зубів і розуміти, що це впливає на багато що.Друге, що б я хотіла, щоб запам’ятали батьки — чистий зуб не захворіє. І звичайно, що все починається з посмішки — будь-який контакт з людьми. Людина може бути некрасива, але якщо вона посміхнеться і матиме гарну посмішку, а 90 відсотків посмішки — це зуби, її сприйматимуть позитивно. Тому це майбутнє дитини. І кожного з нас. Все залежить від того, які навики діти отримали в дитинстві.
Nravo Kids зичить Олені Заблоцькій та її родині щастя та гарних приводів щодня для гарної посмішки один одному.